Tuesday, December 13, 2011

Math word problem help?

Bart and Lisa are painting their house.Bart purchased paint on sale for $9 a gallon to start the project. after running out of paint, Lisa went back to purchase more paint but the sale was over. the paint was now $12 a gallon.the total project used 18 gallons of paint and the cost was $192. how many gallons did bart purchase? how many did lisa purchase?

No comments:

Post a Comment